FAQ - Laminátory | Laminovačky.cz
0

OBLÍBENÉ PRODUKTY

0
Porovnat
MŮJ KOŠÍK: 0,00
Do dopravy zdarma zbývá 1 210

FAQ - Laminátory

FAQ - Laminátory

Krátký článek vysvětlující nejčastější dotazy týkající se laminátorů.

Jaký je rozdíl mezi studenou a teplou laminací?

Nejběžnější je klasická laminace za tepla, můžete se však setkat i s termínem studená laminace. Co si pod tím představit? K tzv. studené laminaci potřebujete speciální laminovací fólie určené k tomuto typu laminace. Laminovat za studena můžete buď opatrným zahlazením rukou i bez použití stroje, nebo pomocí laminátoru s vypnutým ohřevem. Tuto funkci laminátory běžně umožňují.
Pokud vám však záleží na kvalitě výsledného dokumentu používejte teplou laminaci. Váš výsledek bude preciznější a vyvarujete se tak bublinkám a nerovnostem na laminovaném dokumentu.

Proč fólie uvízne v laminátoru?

Nejčastější příčinou je přehřátý laminátor. Fólie se tak příliš vysokou teplotou zkroutí a neprojde ven.
V druhé řadě to může být nějaká mechanická překážka ve stroji - zbytek papíru, zalepené válce atp. Pokud pošlete do stroje samotnou fólii bez papíru, nebo otevřenou stranou laminovací kapsy napřed a navíc je stroj přehřátý, riziko uvíznutí (namotání na válce) je vysoké. Při uvíznutí laminovací fólie lze využít u některých laminátorů funkce zpětný chod a zaseknutý papír tak vysunout.

Lze nějak předcházet uvíznutí fólie v laminátoru?

Značkové laminovací kapsy Fellowes jsou opatřeny šipkou, která ukazuje správný směr založení do stroje. Laminátory Fellowes mají funkci JAM FREE, to znamená, že vnitřní konstrukce stroje zabraňuje uvíznutí laminovaného dokumentu.

Jak správně zalaminovat dokument?

  1. Nastavte a zkontrolujte správnou teplotu. (indikace kontrolky „ready“)
  2. Fólii vkládejte vždy svárem dopředu!
  3. Vyplňte optimálně fólii jediným papírem. Malý papír nebo více menších papírů ve větší fólii výrazně zvýší riziko uvíznutí.


Lze provádět jednostrannou laminaci na „kapsových“ laminátorech?

Formátovanou fólii v tloušťce 80 mic a více na jednostrannou laminaci POUŽÍT NELZE z důvodu enormního kroucení. Laminovaná fólie vyvolá do povrchu dokumentu značné pnutí, které pokud není eliminováno z druhé strany dokument zkroutí. 

Vyžaduje různá tloušťka laminovací kapsy změnu nastavení parametrů rychlosti a teploty laminace?

Ano, silnější laminovací kapsy nad 125 mic obvykle vyžadují nižší rychlost průjezdu a vyšší teplotu válců. U vyšší třídy laminátorů jako je například Tiko, je funkce Auto Delivery Systém,  u vyspělejších modelů laminátorů Fellowes je funkce AutoSense. Jedná se o automatického nastavení parametrů stroje v závislosti na tloušťce materiálu. Znamená to, že stroj při natažení materiálu změří jeho tloušťku a automaticky nastaví technické parametry stroje.

Proč se laminátory výrazně liší v ceně?

Cenu laminátoru přirozeně ovlivňuje jeho kvalita. Roli zde hraje počet laminovacích válců, kvalita použitých komponent, rychlost laminace, maximální formát papíru i maximální tloušťka fólie.
Nejlevnější stroje mají pouze jeden pár laminovacích válců, fólie se při průjezdu nenapíná. Laminace není ideálně hladká, lze použít pouze do určité tloušťky fólie. Stroje jsou velmi pomalé proto, aby vůbec došlo k dostatečnému prohřátí.
Laminátory se dvěma páry válců jsou dobré řešení. Kvalita laminace je vesměs velmi slušná. Rychlost, komfort obsluhy a životnost stroje také.
Tři páry laminovacích válců jsou ideální pro perfektní výsledky. Fólie se díky nim ve stroji dobře vyrovná, průjezd laminovaného dokumentuje spolehlivý. Tyto laminátory jsou zpravidla rychlejší.Jestliže si potrpíte na kvalitní výsledek rozhodně se vám vyplatí investovat do laminátoru s větším počtem válců. 

Pokud využíváte laminátor denně, používá ho více osob, nebo je potřeba stroj pro nárazově větší objemy práce, zvolte raději laminátor se 2 nebo 3 páry laminovacích válců a s funkcí automatického nastavení parametrů. Nejlevnější modely laminátorů na trhu jsou určené pro občasnou laminaci, nejlépe v domácí kanceláři.  Rozhodně nejsou pro takové případy konstrukčně vybavené a dojde často předčasně k jejich vyřazení z provozu.

 
 

© 2024 PALA, s. r. o. | Všechna práva vyhrazena 

Programia - internetové obchody